Kapağı İndir

Kitap adı: Biri Bizi Gözetliyor

Yazar: Uğur Dolgun

Yayın Tarihi: Ekim 2019

Editör: Ali Oktay Özbayrak

Dizi Editörü:

Çeviri Editörü:

Sayfa Sayısı: 240

ISBN: 9786058088160

KİTABI SATIN AL
Bu Kitabı neden yayımladık?

Gözetim toplumu alanında çalışmalarıyla bilinen kıymetli hocamız Uğur Dolgun'un, okurun anlayacağı durulukta bir eseri olan "Biri Bizi Gözetliyor", dijital çağda yaşayan herkesin okuması gereken bir kitap olarak hazırlandı.

Biri Bizi Gözetliyor
Uğur Dolgun

Dikkat! Bu kitabı elinize aldığınız şu anda biri sizi gözetliyor olabilir!
 
George Orwell'in ünlü 1984 romanıyla tanıdığımız "Büyük Birader" (Big Brother) bu kitapta edebi bir kurgu değil, yaşadığımız dünyanın gerçekliği olarak okurun karşısına çıkıyor. Hakkınızdaki her şey birileri tarafından en ince ayrıntısına kadar biliniyor. Bunun internette rastladığınız bir espri olduğunu düşünüyorsanız fena hâlde yanılıyorsunuz. Eğer size ait bilgiler bir yerlerde kayıtlıysa (ki günümüz koşullarında bunun aksi ne yazık ki mümkün değil) gözetim altındasınız demektir.
 
Uydu takibi, beyin parmak izleri, yüz tanıma sistemleri, akıllı telefonlarımızdaki casuslar, dijital fişlemeler, kameralarla donatılmış şehirler, elektronik devlet uygulamaları... Dünyaya geldiğimiz andan itibaren hakkımızdaki her şeyi kayıt altına alanlar bunu nasıl başarıyorlar? Hangi yöntemleri kullanıyorlar? Bundan çıkarları ne? Kim bunlar? İşte bütün bu sorular elinizdeki kitapta yanıt buluyor. Gözetim toplumu alanında yaptığı çalışmalarıyla tanınan Uğur Dolgun, izleme ve izlenme paranoyasını derinlemesine analiz ediyor ve bizi gözetleyenlerden nasıl korunacağımızın ipuçlarını veriyor.
 
 "Biri Bizi Gözetliyor", dijital çağda yaşayan herkesin okuması gereken bir kitap.

Kitaptan Alıntı

Editörün Notu

Eğer kitaptan daha fazlasını bulmak isterseniz yazarın diğer eserlerini incelemenizi tavsiye ederiz.